SORU-CEVAP » Kulak Burun Boğaz » Bademcik Enfeksiyonu
Op.Dr. Sevilay Sönmez

Op.Dr. Sevilay Sönmez

Bademcik Enfeksiyonu Nedir?

Bademcikler ağız içinde yerleşen top gibi 2 adet lenfoid organdır, iltihabına tonsillit denir. Tonsillit; farenjit tablosuna veya genel bir üst solunum yolu enfeksiyonu tablosuna eşlik ediyor da olabilir. Evde pasif sigara dumanı, beslenme yetersizlikleri, aşıların eksikliği, bazı anatomik özellikler, down sendromu gibi sendromlar, gastroesöfageal reflü, yuvaya, kreşe gitme, anne sütü ile beslenme eksikliği, nörolojik ve immunolojik başta olmak üzere hastalıklarda sıklığı artar.

Aerobik, anaerobik bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler bademcik enfeksiyonuna yol açabilir. Çocuklarda %80-85, erişkinlerde ise %20-25 oranında virüslere bağlı oluşur. Bazen virütik enfeksiyon sekonder bakteriyel enfeksiyona yol açabilir ve virütik başlayan enfeksiyon bakteriyel olarak devam edebilir.

Bakteriyel olanlarda etken çok büyük olasılıkla “Grup-A beta hemolitik streptokok”dur (AGBHS). Kronikleşen, çok sık tekrarlayan ve sık sık antibiyotik alan hastalarda , beta dışındaki bakterilerin görülme sıklığı artar.

Önemli olan bu akut enfeksiyonun virütik mi, bakteriyel mi olduğunun ayırımının yapılmasıdır. Böylece gereksiz yere antibiyotik kullanımından kurtulunmuş olur.

Diğer SorularSonraki Soru : Sık sık bademcik iltihabı geçiren çocuklarda tonsillektomi (bademcik ameliyatı) yapılmalı mıdır?
Bademcik Enfeksiyonu Op.Dr. Sevilay Sönmez
Bademcik enfeksiyonu nedir? Hangi durumlarda alınması gerekir?

RASTGELE KONULAR

20 Yaş Dişi Hangi Durumlarda Tehlikeli?
Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu
Kanal Tedavisi Nedir?
Diş Hekimi Deniz Kantar
Neştersiz Güzelliğe Ne Dersiniz?
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu
Aile Hekiminizi Öğrenin!

Hipokrat TV deki yenilikleri E-Bülten ile takip edin

e-posta :

NÖBETÇİ ECZANE BUL

Lütfen aradığınız nöbetçi eczanenin bulunduğu ili seçiniz :

ONLİNE RANDEVU - HASTANELER

Şehir ve hastane türünü seçerek istediğiniz hastaneden randevu alın :

HİPO-ANKET

HipokratTV`yi...

Hergün Takip Ederim
2 Günde Bir Takip Ederim
Haftada Bir Takip Ederim
Ayda Bir Takip Ederim
© COPYRIGHT 2013 HipokratTV, Tüm Hakları Saklıdır. (0,27)
HipokratTV'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...
HipokratTV.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir.
HipokratTV sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.