SORU-CEVAP » Ağız ve Diş Sağlığı » Hangi Diş Fırçası Ya Da Hangi Diş Macunu Kullanılmalıdır?
Diş Hekimi Deniz Kantar

Diş Hekimi Deniz Kantar

Hangi diş fırçasını tercih etmeliyiz ?

Günümüzde birçok firmanın ürettiği farklı özelliklerde diş fırçaları vardır. Bu fırçaların kimi yumuşak kıllara kimisi sert veya orta sert kıllara sahiptir. Ayrıca diş fırçasının başlık büyüklüğü de değişmektedir. Büyük başlıklı veya orta büyüklükte ya da çocuklar için küçük başlıklı fırçalar vardır. Bir de bunlara ilave olarak şarjlı veya pilli döner başlıklı fırçalar vardır.

Bu fırçaları seçerken diş hekiminize danışırsanız size en doğru fırçayı seçmenize yardımcı olacaktır. Bazı kişiler dişlerini farkında olmadan çok bastırarak fırçalarlar, dişetlerinde çekilmeler bulunan bu kişilerin sert kıllı fırçalar kullanması yanlış olur çünkü sert kıllı fırçalar dişetlerine daha çok travmaya uğratır ayrıca dişlerde de aşınmalar yapabilir, yumuşak kıllı fırçalar kullanmaları daha doğru olur. Bazı kişilerin ağız yapıları küçüktür ve bilmeyerek büyük başlıklı fırça alırlar bunun sonucunda ağzın arka bölgelerine ulaşmaları zor olur böyle kişiler orta büyüklükte fırça başlığı seçmeleri gerekir. Ayrıca döner başlıklı fırçalar da tercih edilebilir. Manuel olanlara göre arka bölgedeki dişlere ulaşmak daha kolay olur ayrıca dişlerin arka kısımlarını yani dil yüzeyine bakan kısımlarını temizlemek daha kolay ve etkin olur. Çünkü çoğu zaman dişlerimizin arka kısımlarında kolay oluşan lekelerden şikayet etmişizdir. Sigara, çay, kahve kullanımı bu lekelenmeleri arttırır fakat düzenli fırçalamada bu lekeleri en aza indirmek mümkündür.

Burada vurgulamak istediğim marka değil doğru fırçanın seçilmesidir. Diğer önemli bir nokta ise fırçalarımızı düzenli aralıklarla değiştirmeliyiz. Bunu için fırçaların kıllarının bazıları mavi renklidir, bunlar indicator kıllardır yani kullandıkça beyazlamaya başlar ve bu beyazlık yarıya kadar gelince fırçamızı değiştirme zamanı gelmiş demektir. Gereğinden uzun kullanılan fırçanın kılları yana doğru eğilir hem dişetlerine batar hem de mekanik temizliği yeni bir fırçaya göre %30 oranında azalır.

Diğer SorularSonraki Soru : Hangi diş macununu almalıyız ?
Kompozit Dolgu mu? Amalgam Dolgu mu? Diş Hekimi Deniz Kantar
Beyaz dolguyla (kompozit) Metal dolgu (amalgam) arasındaki farklar nelerdir?
Hangi Diş Fırçası Ya Da Hangi Diş Macunu Kullanılmalıdır? Diş Hekimi Deniz Kantar
Ağız bakımının püf noktaları nelerdir?
Hamileyseniz Dikkat! HipokratTV
Her hamilelikte bir diş kaybedilir: YANLIŞ
Aile Hekiminizi Öğrenin!

Hipokrat TV deki yenilikleri E-Bülten ile takip edin

e-posta :

NÖBETÇİ ECZANE BUL

Lütfen aradığınız nöbetçi eczanenin bulunduğu ili seçiniz :

ONLİNE RANDEVU - HASTANELER

Şehir ve hastane türünü seçerek istediğiniz hastaneden randevu alın :

HİPO-ANKET

HipokratTV`yi...

Hergün Takip Ederim
2 Günde Bir Takip Ederim
Haftada Bir Takip Ederim
Ayda Bir Takip Ederim
© COPYRIGHT 2013 HipokratTV, Tüm Hakları Saklıdır. (0,27)
HipokratTV'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...
HipokratTV.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir.
HipokratTV sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.