HipokratTV » Kadın Sağlığı » Cinsel Bölge Temizliği

Cinsel Bölge Temizliği

Op. Dr. Aykut Coşkun yanlış temizlik sonucu ortaya çıkan hastalıkları anlatıyor.

Vajinal hastalıklar arasında en sık görülen vajinal akıntılar ve enfeksiyonlar kadın sağlığını tehdit eden hastalıkların başında geliyor. Cinsel bölge temizliğinin hijyenik bir şekilde yapılamıyor olması vajinal hastalıkların en büyük sebebi oluyor.

Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Aykut Coşkun
; cinsel bölge temizliğinin aslında çok basit bir uygulama ile yapılabildiğini ancak PH’ı yüksek olan el sabunu, vücut şampuanları, antibakteriyel sabunlar gibi temizlik ürünleri ile sık ve yoğun temizlik yapılmasının en büyük hata olduğunu belirtiyor. Adet döneminde kullanılan koku giderici tıbbi formasyonu olmayan ürünlerin pH’ı bozarak, içerdikleri ki kimyasallardan dolayı istenmeyen enfeksiyonlara, tahrişe ve acıya sebep olduklarını dile getiriyor.

Op. Dr. Aykut Coşkun yanlış temizlik sonucu ortaya çıkan hastalıkları şu şekilde sıralıyor; kokusuz, kesik süt şeklinde beyazımsı akıntı, yanma ve kaşıntı ile kendini gösteren Genital mantar. Şeffaftan gri renge kadar çok akışkan, kokulu ve yanma hissi yaratan akıntı ile ortaya çıkan Bakterial vaginozis. Güncel bir bakteri olup, mantar ile bakterial vaginozis arası bir mikroorganizmalardan Mobilinkus. Aslında barsak bakterisidir. Çoğunlukla kontakt ile bulaşıp idrarda yanma, sık idrara çıkma şikayetleri ile sistite, acı ve akıntı ile vajinal enfeksiyona sebep olan Koli basili. Vajinal uçuk virüsü olup, vajina dudağı ve vajinada sulu, kızarık, aşırı yanma yaratan lezyonlar ile ortaya çıkan, ilk olarak cinsel ilişkiyle bulaşan, direnç düşüklüğü ve vajinal hijyen bozukluğuyla tekrarlanan Genital herpes. Cinsel ilişki, kirli ortamlar ve çamaşırlarla temas sonrası çıkan ciltten kabarık üzeri kraterimsi lezyonlar olup, direnç düşüklüğü ve yanlış vajina temizliği sonrası tekrarlayabilen Genital siğil. Ciltten kabarık incimsi lezyonlar olup, cinsel ilişki ve hijyen bozukluğu sonrası ortaya çıkan Molluskum. Vajina dudağında değişik görüntü ve boyutta lezyonlar oluşturan ağrılı lezyonlardan oluşan Yumuşak şankr ve sifiliz.

Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Aykut Coşkun; cinsel ilişki ve tuvaletten sonra bilinçsiz yapılan temizlik, genital bölgede enfeksiyonlara zemin hazırladığını belirterek normal şartlarda vajina, hastalıklara karşı kendi savunma mekanizmasını sağlayan bir floraya sahip olduğunu söylüyor. Genital bölge temizliği sağlanmadığı takdirde, genital pH düzeyi bozuluyor, fırsatçı enfeksiyonları oluşabiliyor hatta kısırlık bile söz konusu olabiliyor. Avrupa’nın ünlü jinekolojik ürünler markası Multi-Gyn, “ActiGel” ve “LiquiGel” ürünlerinde bulunan 2QR formülü ile genital hijyeni sağlamaya yönelik etkili ve doğal bir çözüm sunduğunu sözlerine ekliyor.

ADET DÖNEMİNDE CİNSEL İLİŞKİDEN KAÇININ


Coşkun, adet döneminin vajina direncinin en düşük olduğu dönem olduğunu ve bu nedenle cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiğini, böylece üst genital sistem enfeksiyonlarının önlenebildiğine dikkat çekiyor. Çoşkun; “Adet döneminde kullanılan tampon ve hijyenik pedlerin sık değiştirilerek, vajinanın olabildiğince kuru kalması sağlanmalıdır. Kullanılan bu ürünlerin oluşturabileceği tahriş ve yanmaları önlemek amaçlı kullanılabilecek tıbbi hijyenik jel ve kremlerle rahatlama sağlanabilir.” Olduğunu belirterek, önerilerde bulunuyor.


OP. DR. AYKUT COŞKUN KİMDİR?

Jinekolog Op. Dr. Aykut Coşkun, 1967 yılında Samsun’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi mezunudur. SSK Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde ihtisasını tamamladıktan sonra Gümüşsuyu Asker Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde askerlik görevini yaparak, T.C.S.B Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde eğitim kadrosunda görev yapmıştır. Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Yardımla Üreme ve Tüp bebek sertifikasyonunu tamamlamıştır . Kurucusu olduğu Feminart Üreme&Kadın Sağlığı Kliniği’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olarak hizmet vermek vermeye devam etmektedir. İnfertilite, yardımla üreme teknikleri(inseminasyon, tüp bebek), menapoz, endokrinoloji(tüylenme,obezite), onkoloji, perinataloji, vajinal plastik operasyonlar uzmanlık alanlarıdır. Laparoskopi ve histeroskopi gibi endoskopik yöntemler konusunda sayısız başarılı uygulama sahibidir.

Dr. Coşkun, ASRM, ESHRE, Türk Jinekoloji Derneği, TSRM, Ürojinekoloji Derneği, Türk Perinatoloji Derneği, Perinatalogy Society ve Ulusal Endoskopik Laparoskopi Derneği üyesidir.

DİĞER HABERLER

Kadınlarda Aşırı Tüylenmeye Neden Olan 5 Hastalık

Vücutta çıkan fazla tüyler kadınların en büyük sorunları arasında yer alıyor.

Meme Kanseri Riskini Nasıl Anlarsınız?

Prof. Dr. Rüçhan Uslu, son gelişmeler sayesinde ileri evre meme kanseri vakalarının bile kontrol altına alınabildiğini söyledi

Geçmeyen Ağrı Depresyon Nedeni

Ağrı, doktora başvurunun en sık nedenlerinden biri.

Kadınları Bekleyen 3 Kanser Tehlikesine Dikkat!

Jinekolojik kanserler yani kadın kanserleri, dünya çapında görülen kanser vakaları arasında önemli bir yer tutuyor.

Boyun Bölgenizdeki Şişlikleri Göz Ardı Etmeyin

Uzun süren ses kısıklığı, boyun bölgesinde şişlik, ağız içinde yaralar ve nefes alma güçlüğü gibi belirtilerle ortaya çıkan baş boyun kanserleri, bazı enfeksiyon hastalıklarıyla karıştırılabiliyor.

Kulak Çınlamasının 10 Nedeni

Dikkat! Önemli hastalıkların habercisi olabilir!
Aile Hekiminizi Öğrenin!

Hipokrat TV deki yenilikleri E-Bülten ile takip edin

e-posta :

NÖBETÇİ ECZANE BUL

Lütfen aradığınız nöbetçi eczanenin bulunduğu ili seçiniz :

ONLİNE RANDEVU - HASTANELER

Şehir ve hastane türünü seçerek istediğiniz hastaneden randevu alın :

HİPO-ANKET

HipokratTV`yi...

Hergün Takip Ederim
2 Günde Bir Takip Ederim
Haftada Bir Takip Ederim
Ayda Bir Takip Ederim
© COPYRIGHT 2013 HipokratTV, Tüm Hakları Saklıdır. (0,27)
HipokratTV'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...
HipokratTV.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir.
HipokratTV sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.