HipokratTV » Hamilelik » Doğum Sonrası Estetik İçin Acele Etmeyin!

Doğum Sonrası Estetik İçin Acele Etmeyin!

Doğumdan sonra en çok tercih edilen estetik işlemler...

Yeni annelerin en büyük sorunu hamilelik sırasında alınan kiloların doğum sonrasında sarkma ve çatlaklara neden olması. Doğumdan sonra en çok tercih edilen estetik işlemlerin karın germe, liposuction, vajina daraltma ve meme dikleştirme olduğunu belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, yeni anneleri estetik için acele etmemeleri konusunda uyardı…

9 aylık heyecanlı bekleyişin ardından bebeğini kucaklayan annelerin ilk haftalarda vücutlarında oluşan deformasyonu fark etmediğini belirten Prof. Dr. Kışlaoğlu, hamilelik sırasında oluşan kötü görüntülerin giderilmesi için doğumdan sonra en az 6 ay geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

Hamilelikte alınan kilolardan kurtulmak için diyet ve egzersizin yeterli olmadığı durumlarda kadınların imdadına estetik cerrahi yetişiyor. Fazla kilolar verilse de deformasyonu ortadan kaldırmak ve vücudu yeniden forma sokmak için kadınlar estetik müdahaleye ihtiyaç duyuyor.

Prof. Dr. Kışlaoğlu, estetik işlemler için doğumdan sonra en az 6 ay; emzirme döneminde sarkan göğüslere yapılacak meme dikleştirme operasyonu için de bebek sütten kesildikten sonra 2 ay beklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Doğum Sonrası Bu Operasyonlara Talep Artıyor…

Karın Germe: Hamilelikte kasların hasar görmesi sebebiyle, karın germe ameliyatı doğum sonrası en sık yapılan estetik işlemdir. ‘Abdominoplasty’ adı verilen bu operasyonda, karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokuları tümüyle alınır, sarkmış ve çatlamış karın derisi gerilir. Karın duvarı kaslarının gerginleştirilmesiyle deforme olmuş karın bölgesinin görünümü düzeltilir.

Liposuction: Yağ aldırma operasyonunun, doğum sonrası ideal kiloya ulaşıldığında yapılması gerekiyor ancak Prof. Dr. Kışlaoğlu, ‘liposuction’ın zayıflama olarak algılanmaması gerektiğini vurguladı. Liposuction vücutta karın-bel-basenler, bacak iç ve dış kesimleri, kollar, göğüs bölgelerinde; yüzde ise boyun ve gıdık bölgelerinde uygulanıyor.

Meme Dikleştirme: Meme derisi, doğum sonrası emzirme nedeniyle elastikiyetini yitirir, doku eski dik formumu kaybeder ve meme başları doğum önceki şekline göre aşağı iner. Hamilelik ve emzirme sonucunda sarkan memelerin yeniden şekillendirilmesi için meme dikleştirme operasyonu yapılır.

Vajina Daraltma: Normal doğum sırasında zorlanmalar, gereksiz ve dikkatsiz açılan epizyotomiler (normal doğumda vajinayla anüsün arasının kesilmesi) ve sonrasında atılan özensiz dikişler, doğum sayısının fazla olması, iri bebek doğurmak veya yaşın ilerlemesi, vajina kaslarının elastikiyetini kaybetmesine ve vajinanın genişlemesine neden olur. Bu sorundan vajina daraltma estetiği ile kurtulmak mümkün.

Operasyon Sonrası Normal Hayata Dönüş…

Karın germe operasyonundan sonra dikiş hattında gerginlik oluşturmamaya dikkat edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Kışlaoğlu, hastalara birkaç gün, yürürken biraz eğilmelerini ve karnı gerecek şekilde dik pozisyonda yatmamalarını öneriyor. Meme dikleştirme operasyonu sonrasında ise hastaların, birkaç gün elastik bir sutyen kullanmaları gerektiğini belirtiyor. Hastalar, bu operasyon sonrasında birkaç gün içinde normal hayatına dönebiliyor.

Liposuction sonrasında ise ameliyat yapılan bölgeye 2-3 hafta süreyle esnek korseler giydirilir. Meme dikleştirme ve karın germe ameliyatlarından sonra ortalama 2–3 gün arayla pansuman yapılır, yaklaşık 12 gün sonra da dikişler alınır. Operasyon sonrası görülen morluklar 3-4 hafta içinde tümüyle kaybolur, ödem ve şişlikler de 2-3 ay içinde tamamen geçer.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu


Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

DİĞER HABERLER

Babalar da Lohusa Oluyor (Mu?)

Ebeveyn olmanın heyecanı eş olmanın hazzını ortadan kaldırmamalı.

Günde Yarım Saatlik Ufak Şekerlemeler Yapın

Hamilelik, hayatınızda sadece birkaç kez yaşayabileceğiniz en güzel dönem.

Doğum Kontrol Haplarının Yararları

Doğum kontrol hapları hakkında bilinmesi gerekenler…

Bebek Sahibi Olamıyorsanız…

Bebek hayallerinizin önündeki engelleri 5 adımda belirleyin...

Kısırlık Kabus Değil

Günümüzde evli çiftlerin en büyük sorunlarından olan kısırlık artık kabus olmaktan çıkıyor…

Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Olmalı?

Dünyada her yıl 13 milyon bebek prematüre olarak doğuyor.
Aile Hekiminizi Öğrenin!

Hipokrat TV deki yenilikleri E-Bülten ile takip edin

e-posta :

NÖBETÇİ ECZANE BUL

Lütfen aradığınız nöbetçi eczanenin bulunduğu ili seçiniz :

ONLİNE RANDEVU - HASTANELER

Şehir ve hastane türünü seçerek istediğiniz hastaneden randevu alın :

HİPO-ANKET

HipokratTV`yi...

Hergün Takip Ederim
2 Günde Bir Takip Ederim
Haftada Bir Takip Ederim
Ayda Bir Takip Ederim
© COPYRIGHT 2013 HipokratTV, Tüm Hakları Saklıdır. (0,27)
HipokratTV'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...
HipokratTV.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir.
HipokratTV sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.