HipokratTV » Haberler » Migren`den Kurtulmak Çok Kolay

Migren`den Kurtulmak Çok Kolay

Kırışıklıklarla birlikte migren ağrısının çözümü botokstan geçiyor. (Prof. Dr. Akın Yücel)

ABD’nin Gıda ve İlaç Yönetmeliği FDA, kronik migren sıkıntısı yaşayan erişkin hastalarda baş ağrılarını önlemek için Botoks enjeksiyon uygulamasını onayladı. Artık çoğu gün bir baş ağrısı yaşamak olarak tanımlanan kronik migren için bundan böyle botoks uygulaması da yapılabilecek. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, “Kronik migren tedavisi için botoks, potansiyel baş ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmak için baş ve boyun etrafında çoklu enjeksiyon olarak aşağı yukarı 12 hafta uygulanır. Burada önemli olan hastanın kendisine botoksun uygun olup olmadığının doktoru tarafından karar verilmesidir” dedi.

Migren, günlük hayatımızda bizi rahatsız eden, gündelik işlerimizi dahi yapmamızı engelleyen çok önemli bir sorun. Farklı yöntemlerle geçirilmeye çalışılan ancak sadece acı derecesinin küçük oranlarda azaltılabildiği bu büyük sorunun etkili bir çözümü var; Botoks… Daha önce yapılan tüm çalışmalarda, Botoks enjeksiyonları yapılan migren hastalarının yüzde 80’inin bu süre içinde daha az ve daha az yoğun migren acısı çektikleri, 4-6 ay süreyle migren ağrısı anlamında rahatladıkları tespit edildi. Doktorlar Botoks ile migren tedavisinin arkasında yatan mekanizmanın, kasları rahatlatıcı etkisinin yanı sıra ilacın sinir sinyallerinin iletimine engel olduğunu belirtiyor. Bugüne dek botoks tedavisi uygulanan hastaların yüzde 95'inde de herhangi bir yan etki gözlemlenmedi. Migren için uygulanan diğer tedavi yöntemleri ile karşılaştırıldığında hastalarda mide bulantısı, kilo alma ve uyuşukluk gibi yan etkiler görülebilirken, botoks uygulamasında bu durumlar söz konusu değil.

Kronik migrenin baş ağrısının ekstrem formu olduğuna dikkat çeken Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, “Kronik migren bir ayın 15 gününden fazlasında ciddi baş ağrıları yaşayan kişilerde var demektir. Kronik migren durumu, büyük ölçüde iş yaşamı, aile ve sosyal yaşamı ciddi anlamda etkilemektedir. Bu nedenle etkili tedavi yöntemlerinin olması çok önemlidir” dedi. Migrenin başın bir alanında yoğun bir darbe veya zonklama ağrı olarak tanımlandığını belirten Prof. Dr. Yücel, “Baş ağrıları genellikle bulantı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık ile birlikte kendini gösterir. Migren kadınlarda erkeklerden 3 kat daha fazla görülür” açıklamasında da bulundu.

Prof. Dr. Yücel, “Kronik migren tedavisi için botoks, potansiyel baş ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmak için baş ve boyun etrafında çoklu enjeksiyon olarak aşağı yukarı 12 hafta uygulanır. Burada önemli olan hastanın kendisine botoksun uygun olup olmadığının doktoru tarafından karar verilmesidir” dedi. Prof. Dr. Yücel ayrıca, “Migren tedavisi gören hastaların ortak sıkıntıları, boyun ağrısı ve baş ağrısıdır. Botoks kronik migren, şiddetli koltuk altı terlemesi, blefarospazm, ya da şaşılık tedavisinde tavsiye edilen dozda kullanıldığında ciddi bir vaka oluşturmamaktadır. Botoks aynı zamanda kaşlar için de önerilen dozda kullanıldığında sorun yaratmaz” açıklamasında da bulundu.

BOTOKS AĞRININ ORTAYA ÇIKMASINI ENGELLER

Migren ağrılarının büyük bir kısmının altta yatan nedeni baş bölgesindeki kasların gerginliği olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yücel, “Migrende ağrı ataklarına neden olan kasların gerginliği ortadan kaldırılırsa, yani kaslar gevşetilirse, migren ağrılarına neden olan faktör de ortadan kaldırılmış olur. Migren tedavisinde birçok ağrı dindirici ilaç kullanılıyor. Ancak botoksun en büyük avantajı, ağrıyı geçirmesi değil, ağrının ortaya çıkmasını engellemesidir. Migren hastalarının büyük kısmı botokstan yarar görüyor” dedi.

Prof. Dr. Akın Yücel’e www.drakinyucel.com adresinden ya da 0212 236 12 92 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.


Prof. Dr. Akın Yücel

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

DİĞER HABERLER

Bahar Aylarında Vücudunuz Şişmesin!

Yaz aylarına girerken vücutta su ve tuz tutulumu artıyor. Bu durumda vücuttaki ödemi nasıl azaltacaksınız?

Hasta Hakları Günü!

‘Hasta ve sağlıklı olarak’ sağlık hizmeti alan kişilerin sağlık kuruluşları ile sağlık personeli karşısındaki haklarını tarif eden bir kavramdır.”

Gençliğin Sırrı; Su!

Suyun sağlığımız açısından önemini biliyoruz… Ama güzelliğimize olan etkisinden ne kadar haberdarız?

Genç Kalmanızı Sağlayacak Aktiviteler

Genç kalmayı sağlayan fiziksel aktivitelerin 3 türü var.

Vücudumuzdaki 24 Saat

İnsanoğlu 24 saatte 24 kez değişir. Hem ruh hali hem de vücut ısısı, tansiyon, kalp atımı, hormonlar sürekli değişim halindedir.

Çaktırmadan Egzersiz Yapın

Form tutmak deyince birçok kişinin aklına spor salonları gelir. Ama biz egzersizleri hayatınıza sokmanın başka bir yolunu araştırdık.
Aile Hekiminizi Öğrenin!

Hipokrat TV deki yenilikleri E-Bülten ile takip edin

e-posta :

NÖBETÇİ ECZANE BUL

Lütfen aradığınız nöbetçi eczanenin bulunduğu ili seçiniz :

ONLİNE RANDEVU - HASTANELER

Şehir ve hastane türünü seçerek istediğiniz hastaneden randevu alın :

HİPO-ANKET

HipokratTV`yi...

Hergün Takip Ederim
2 Günde Bir Takip Ederim
Haftada Bir Takip Ederim
Ayda Bir Takip Ederim
© COPYRIGHT 2013 HipokratTV, Tüm Hakları Saklıdır. (0,27)
HipokratTV'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...
HipokratTV.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir.
HipokratTV sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.