HipokratTV » Göğüs Hastalıkları » Oruç Astımı Etkiliyor mu?

Oruç Astımı Etkiliyor mu?

Oruç tutmak astım şikâyetlerini arttırıyor mu?

Astım hastalarını oruç niçin etkiliyor? Hastaların beslenme düzeni nasıl olmalıdır? Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu Ramazan ayında oruç tutacak astım hastalarını uyarıyor.
 

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, astımın akciğerlerde havayollarını oluşturan bronşların daralması sonucu öksürük hırıltı ve nefes darlığı belirtileri ile seyreden bir hastalık olduğunu belirtiyor. Akciğerlerde bulunan hava yollarının daralmasının birinci sebebinin bronşlarda bulunan kas spazmı, ikinci sebebinin ise iç yüzeylerdeki salgının koyulaşması sonucu olaşan tıkanıklık olduğunu söylüyor.
 

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, astım ataklarını tetikleyen birçok sebebin olduğunu, bunların başında ise alerji ve reflünün geldiğini belirtiyor. Reflüden kaynaklanan atakların çoğalmaması için beslenmenin çok önemli olduğuna değiniyor ve astım hastalarının küçük porsiyonlar halinde azar azar ve sık beslenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Nuhoğlu; hastaların özellikle kızartma gibi yağlı besinlerden ve kakaolu tatlılardan uzak durmaları gerektiğinin ve gece yatmadan hemen önce yenen yemeklerin genellikle reflüye sebep olduğunun altını çiziyor.

Oruç ve Astım

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, ramazan ayında oruç ile başlayan beslenme düzeni değişikliklerinin astım hastalarını olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor. Oruç tutarken tüm gün aç kalındığı için kan şekerinin düştüğünü ve iftarda normalden fazla yemek yendiğini ve bu durumun reflü oluşturduğunu belirtiyor. Sahurda yenen yemek sonrası yatmanın bir diğer reflü nedeni olduğunu da vurguluyor. Mideye yeni giriş yapan yiyeceklerin yatar pozisyona geçildiğinde solunum sistemine kaçırılmasından kaynaklandığını sözlerine ekliyor.
 

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, oruç tutmanın astım hastaları üzerindeki bir diğer olumsuz etkisinin de uzun süren susuzluk olduğuna dikkat çekiyor. Susuz kalan bir astım hastasının akciğerlerinde oluşan balgam koyulaşması ve koyu balgamı çıkarmakta zorlanması şikayetlerin artmasına sebep oluyor. Özellikle hava sıcaklıklarının artış gösterdiği şu yaz aylarında vücudun susuzluktan korunması gerekiyor. İlaç tedavisi altında olan astım hastalarının sabah akşam kullanması gereken ilaçları aksattığında hastalık bulguları artabiliyor.

 

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, oruç tutmak isteyen düzenli ilaç kullanma zorunluluğu olan orta ve ağır astım hastalarının atak yaşamamaları için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor;

 

İftar yemeklerinin az ve sık yenmesi, yatmadan en az 2 saat önce yemek yemenin kesilmesi, akşam yemeklerinde yağsız yemek ve tatlıların tercih edilmesi, sahurda yemek yedikten iki saat sonra yatar pozisyona geçilmesi, iftar ve sahurda bol su içilmesi, ilaç saatlerinin doktor kontrolünde bu yeni beslenme tarzına göre yeniden düzenlenmesi.


 

DİĞER HABERLER

İnce Hastalık Geri Döndü!

Verem tekrar yaygınlaşıyor mu?

Astım Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Ramazan’ın gelişiyle birlikte birçok insanın kafasında, oruç tutmanın sağlık üzerine etkileri konusunda çeşitli soru işaretleri oluşmaya başladı.

İnatçı Öksürük Ciddi Hastalıkların Belirtisi Olabilir

Öksürük şikayetleriniz geçmek bilmiyor ve gün geçtikçe de sıklığı artıyorsa bir uzmana danışmanızda fayda var.

Bir Hapşırık Sizi Zatürre Edebilir

Halk arasında “zatürre” olarak bilinen pnömoni, çeşitli mikroplar veya kimyasallar nedeniyle akciğerlerin iltihaplanması anlamına gelmektedir.

Astım ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste sıkışma belirtileriyle ortaya çıkan astım, kronik bir hastalık.

Dirençli Tüberküloza Dikkat Edin!

Dünyada her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği tüberkülozdan korunabilmek için hastaların doğru zamanda ve doğru ve ilaçlarla tedavi edilmesi gerekiyor.
Aile Hekiminizi Öğrenin!

Hipokrat TV deki yenilikleri E-Bülten ile takip edin

e-posta :

NÖBETÇİ ECZANE BUL

Lütfen aradığınız nöbetçi eczanenin bulunduğu ili seçiniz :

ONLİNE RANDEVU - HASTANELER

Şehir ve hastane türünü seçerek istediğiniz hastaneden randevu alın :

HİPO-ANKET

HipokratTV`yi...

Hergün Takip Ederim
2 Günde Bir Takip Ederim
Haftada Bir Takip Ederim
Ayda Bir Takip Ederim
© COPYRIGHT 2013 HipokratTV, Tüm Hakları Saklıdır. (0,27)
HipokratTV'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...
HipokratTV.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir.
HipokratTV sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.