HipokratTV » Göğüs Hastalıkları » Astım Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Astım Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Ramazan’ın gelişiyle birlikte birçok insanın kafasında, oruç tutmanın sağlık üzerine etkileri konusunda çeşitli soru işaretleri oluşmaya başladı.

Oruç tutma, kavurucu sıcakların yaşandığı bugünlerde sağlıklı insanlarda bile ciddi sorunlar oluşturabiliyor. Ramazan ayında, oruç ile gelen beslenme düzeni değişikliklerinin özellikle de astım hastalarını olumsuz yönde etkileyebileceğine işaret eden Alerji ve Astım Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak önemli açıklamalarda bulundu.

Ramazan’ın gelişiyle birlikte oruç tutan tüm insanların aklında hep aynı soru dolanır durur: Oruç tutmanın sağlığa etkileri nedir? Değişen beslenme alışkanlıkları, uzun süren aç kalma süresi ve susuzluk gibi faktörler bu soruyu ortaya çıkaran temel nedenler arasında. Oruç tutmanın, özellikle bu günlerdeki kavurucu sıcakların da etkisiyle sağlıklı insanlarda bile birtakım sağlık sorunları oluşturabileceğini belirten Astım ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak: “Susuz kalmak herkesin özellikle de yaşlı insanlarımızın en büyük sorunudur. Susuzlukla birlikte vücut, günün ilerleyen zamanlarında giderek daha da kurumaya başlar. Vücudumuzda dolaşan kan, susuzluğa bağlı olarak giderek koyulaşır ve akışkanlığını kaybeder. Bu durum bazı dokuların yeterince kanlanamamasını beraberinde getirerek özellikle yaşı ileri hastalarda beyin ve sinir sisteminde sorun oluşturabilir ” diyor.

Susuzluğun yanı sıra uzun süre aç kalmanın da sağlığa olumsuz anlamda etkide bulunacağını da söyleyen Prof. Dr. Yonca Tabak: “Uzun açlık süresi, kişide doğal olarak kan şekerinin düşmesine sebep olur. Düşen kan şekeri iftarda aşırı ve hızlı yemek ile yükseltilmeye çalışılırsa, tokluk hissinin oluşması zaman alacağı için kişi bir seferde normalden çok fazla gıda tüketmiş olur. Hele de tercihler şekerli ve yağlı gıdalar yönünde kullanılırsa sonuç sağlıklı insanlarda bile görülebilecek reflüye yol açabilir” diyor.

Astım hastaları dikkat

Astım hastalarının oruç tutarken uzun süre susuz kalmalarının; solunum sistemindeki özellikle de akciğerlerdeki salgıları daha fazla kurutarak bronşlarda daralmalar meydana getireceğini bunun da hastalığın alevlenmesine etki edeceğini ifade eden Prof. Dr. Yonca Tabak, astım ve sinüzitin, susuzluktan en çabuk etkilenen iki hastalık olduğunu da sözlerine ekliyor.

Yonca Tabak, ayrıca uzun süren açlığın sonucunda düşen kan şekerinin bir seferde çok fazla yemek yiyerek yükseltilmeye çalışılması astım hastalarının yüzde 80’inde var olan reflüyü tetikleyerek astım ataklarını ortaya çıkaracağını söylüyor: “Astım ataklarını tetikleyen sorunlarından başında reflü gelmektedir. Bu yüzden Astım hastalarının küçük porsiyonlar halinde azar azar ve sık beslenmesi gerekir. Kızartma gibi yağlı besinlerden, iftardan hemen sonra yenilen kakaolu tatlılardan uzak durmaları gerekir. Özellikle gece geç saatte yatmadan hemen önce yenen yemekler sıklıkla reflüye neden olur.”

Sigara bağımlıları tehlikede

Prof. Dr. Yonca Tabak, sigara bağımlılarının tüm gün sigara içmeyip iftardan sonra bu açığı kapatmaya çalışmalarının astım hastaları için mutlak tehlike anlamına geldiğini söylüyor ve kontrolün elden bırakılmaması yönünde uyarıda bulunuyor:

“Sigaranın bronş üzerindeki daralmayı tetikleyici etkisi reflüyü ile birlikte daha şiddetli bir hal alır. Sigara bırakılamayacaksa bu şekilde oruç tutulması sağlık için normalden çok daha büyük sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.” diyor.

Astım hastaları için ramazan önerileri


Astım ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, Ramazan ayında oruç tutacak olan astım hastalarına önerilerini şöyle sıralıyor:

Oruç açılırken azar azar ve sık aralıklarla yemek yenmelidir.
Su; çay, kahve, kolalı veya şekerli meyve suları şeklinde değil, su olarak tüketilmelidir.
Yatmadan önce en az iki saat yemek yenmemesine özen gösterilmelidir.
Oruç saatleri dışında balgam sökücü olarak bol bol tüketilmelidir.
Mide asitini artırarak reflüye sebebiyet verebilecek kafein içeren çay, kahve ve kolalı içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.
Reflüyü tetikleyen çiğ sarımsak, çiğ soğan ve aşırı domates tüketiminden kaçınılmalıdır.
Sabah akşam ilaç kullanımı gereken astım hastalığı olan bir kişi mümkünse oruç tutmamalıdır.
Sigara bırakılamıyorsa oruç tutulmaması veya iftar sonrası kontrollü tüketim sağlanmalıdır.
 

DİĞER HABERLER

İnce Hastalık Geri Döndü!

Verem tekrar yaygınlaşıyor mu?

İnatçı Öksürük Ciddi Hastalıkların Belirtisi Olabilir

Öksürük şikayetleriniz geçmek bilmiyor ve gün geçtikçe de sıklığı artıyorsa bir uzmana danışmanızda fayda var.

Bir Hapşırık Sizi Zatürre Edebilir

Halk arasında “zatürre” olarak bilinen pnömoni, çeşitli mikroplar veya kimyasallar nedeniyle akciğerlerin iltihaplanması anlamına gelmektedir.

Astım ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste sıkışma belirtileriyle ortaya çıkan astım, kronik bir hastalık.

Dirençli Tüberküloza Dikkat Edin!

Dünyada her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği tüberkülozdan korunabilmek için hastaların doğru zamanda ve doğru ve ilaçlarla tedavi edilmesi gerekiyor.

Yüksek Basınç Yüksek Astım Riski Oluşturuyor!

Havada hareket etmeyen yüksek basınç kirli havayı da beraberinde getiriyor.
Aile Hekiminizi Öğrenin!

Hipokrat TV deki yenilikleri E-Bülten ile takip edin

e-posta :

NÖBETÇİ ECZANE BUL

Lütfen aradığınız nöbetçi eczanenin bulunduğu ili seçiniz :

ONLİNE RANDEVU - HASTANELER

Şehir ve hastane türünü seçerek istediğiniz hastaneden randevu alın :

HİPO-ANKET

HipokratTV`yi...

Hergün Takip Ederim
2 Günde Bir Takip Ederim
Haftada Bir Takip Ederim
Ayda Bir Takip Ederim
© COPYRIGHT 2013 HipokratTV, Tüm Hakları Saklıdır. (0,27)
HipokratTV'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...
HipokratTV.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir.
HipokratTV sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.