HipokratTV » Göğüs Hastalıkları » Alerjik astıma dikkat!

Alerjik astıma dikkat!

Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları ile Alerji ve İmmünoloji Bölümü uzmanları, özellikle ilkbahar aylarında artan alerjik etkenler nedeni ile ...


Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü uzmanları, toplumda sıkça karşılaşılan astım hastalığının; aralıklı olarak gelen nefes darlığı, göğüste sıkışıklık hissi, öksürük ve hırıltılı soluma şikâyetleri ile otaya çıktığını belirtiyor. Uzmanlar, alerjik astım ve alerjik olmayan astım şeklinde ikiye ayrılan hastalıkta, bahar aylarında artan polenler sebebi ile alerjik astımın nüksedebileceğine işaret ediyor.

VKV Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölüm Şefi Dr. Nevin Uysal; “Şikâyetlerin hangi alerjenlere karşı olduğunu anlamak amacıyla alerji testi yapılabilir. Test sonucu ortaya çıkan alerjenler tespit edildikten sonra, hastanın maruz kaldığı etkenleri engelleme şeklinde önlem alınabilir.” diyerek, alerji testinin önemine dikkat çekiyor. Dr. Uysal, alerjik astıma neden olan etkenleri tespit etmenin, tedavide önemli olduğunu ifade ediyor. Dr. Uysal, “Örneğin, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlara karşı alerjisi olduğu ortaya çıkan astımlı hastaların evcil hayvanlarını evden ve özellikle yatak odalarından uzaklaştırmaları, astım tedavisinin daha başarılı olmasını sağlar.” diyerek, hastalığa neden olan etkenleri ortadan kaldırmanın önemini vurguluyor.

VKV Amerikan Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Bölüm Şefi Dr. Jale Göktan ise ilkbahar aylarında karşılaşılan polen alerjisinin soğuk algınlığı ile karıştırılmaması için, belirtileri hisseden kişileri zaman kaybetmeden doktora başvurmaları konusunda uyarıyor. Bahar nezlesi olarak bilinen; burun akıntısı ve kaşıntısı, hapşırma, gözlerde kaşıntı gibi şikâyetlerle ortaya çıkan polen alerjisinin tedavi edilmediği takdirde alerjik astıma dönüşebileceğini belirtiyor.

Hastalığın tedavisinde; astım ataklarının önlenmesi, günlük aktivitelerin sağlıklı kişiler düzeyine çıkarılması ve ilaçlara bağlı yan etkileri önlenmenin temel amaçlar olduğuna değinen uzmanlar, hastaların astım konusunda bilgilendirmelerinin de çok büyük önem taşıdığını belirtiyor. Uzmanlar, hastalığın ilaçla tedavisinde birinci tür ilaçların (bronkodilatörler) akciğerdeki küçük hava yollarını genişletici ilaçlar; ikinci tür ilaçların da (kortizonlu inhalerler), hava yollarındaki iltihaplanmayı tedavi eden ilaçlar olduğunu açıklıyor.

 

DİĞER HABERLER

İnce Hastalık Geri Döndü!

Verem tekrar yaygınlaşıyor mu?

Astım Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Ramazan’ın gelişiyle birlikte birçok insanın kafasında, oruç tutmanın sağlık üzerine etkileri konusunda çeşitli soru işaretleri oluşmaya başladı.

İnatçı Öksürük Ciddi Hastalıkların Belirtisi Olabilir

Öksürük şikayetleriniz geçmek bilmiyor ve gün geçtikçe de sıklığı artıyorsa bir uzmana danışmanızda fayda var.

Bir Hapşırık Sizi Zatürre Edebilir

Halk arasında “zatürre” olarak bilinen pnömoni, çeşitli mikroplar veya kimyasallar nedeniyle akciğerlerin iltihaplanması anlamına gelmektedir.

Astım ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste sıkışma belirtileriyle ortaya çıkan astım, kronik bir hastalık.

Dirençli Tüberküloza Dikkat Edin!

Dünyada her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği tüberkülozdan korunabilmek için hastaların doğru zamanda ve doğru ve ilaçlarla tedavi edilmesi gerekiyor.
Aile Hekiminizi Öğrenin!

Hipokrat TV deki yenilikleri E-Bülten ile takip edin

e-posta :

NÖBETÇİ ECZANE BUL

Lütfen aradığınız nöbetçi eczanenin bulunduğu ili seçiniz :

ONLİNE RANDEVU - HASTANELER

Şehir ve hastane türünü seçerek istediğiniz hastaneden randevu alın :

HİPO-ANKET

HipokratTV`yi...

Hergün Takip Ederim
2 Günde Bir Takip Ederim
Haftada Bir Takip Ederim
Ayda Bir Takip Ederim
© COPYRIGHT 2013 HipokratTV, Tüm Hakları Saklıdır. (0,27)
HipokratTV'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...
HipokratTV.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir.
HipokratTV sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.