HipokratTV » Cinsel Sağlık » Erkek Kısırlığının Tedavisi Zor Değil

Erkek Kısırlığının Tedavisi Zor Değil

Mikro tese yöntemi ile baba olmak mümkün...

Toplumdaki çiftlerin yüzde 15'i çocuk sahibi olmakta zorlanıyor. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yüzde 40'ında sorun erkekten kaynaklanıyor. Erkek kısırlığının başlıca sebepleri arasında; hormonal ve genetik sebepler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar, doğumsal anomaliler ile çevresel ve kimyasal etkenler bulunuyor. Uzmanlara göre, çevresel ve kimyasal etkenlerin gün geçtikçe artması erkek kısırlığındaki artışı da beraberinde getiriyor. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklerin de baba olabileceğini duyurdu.

Tüm dünyada erkek kısırlığı yıldan yıla artıyor. Dr. Hakan Özörnek, bunda bozulan çevresel koşullar ve değişen yaşam tarzının rolü olduğunu savunuyor. Türkiye'de özellikle de Karadeniz Bölgesi’nde erkek kısırlığının arttığını dile getiren Dr. Özörnek, erkek kısırlığı tedavisinin kadın kısırlığı tedavisine nazaran daha kolay ve başarı şansının daha yüksek olduğunu hatırlattı.

Erkek kısırlığının belirtileri

Hekimler tarafından yapılan spermiogram ile tanı konulan erkek kısırlığı genellikle belirti vermiyor. Dr. Hakan Özörnek, idrar yaparken yanma ya da akıntı olmasının ön teşhis olabileceğini belirterek, kesin tanının iki ila yedi günlük ilişki kısıtlamasından sonra yapılan sperm testi, ultrasonografi ve doktor muayenesiyle verilebildiğini söyledi. Dr. Özörnek, spermin sayısı kadar, hareketliliği ve şeklinin de önemli olduğunun hiçbir zaman unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Erkek kısırlığının tedavisi

Dr. Özörnek, erkek kısırlığının tedavisinde son yıllarda hızlı gelişmeler kaydedildiğini hatta sıfır spermle bile baba olabilme şansının doğduğunu hatırlatarak şu bilgileri verdi: “Erkek kısırlığının en sık görülen nedenlerinden biri de yumurtalık damarlarında varisleşme yani; varikoseldir. Varikosel sorunu, cerrahi yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Ancak bu operasyon, sperm kalitesini biraz arttırsa bile çiftlerin kendiliğinden çocuk sahibi olmasına genellikle yetmiyor ve tüp bebek tedavisi gerekiyor.”

Azospermide yani; hiç spermi olmayan erkeklerde hormon değerlendirmesinin önemini belirten Dr. Hakan Özörnek, hormonların azalmasına bağlı bir durumda hormon verilerek hiç ameliyata gerek kalmadan sperm elde edilebileceğini vurguladı. Dr. Özörnek; “sperm sayısı hafif ve orta derecede azalmış ise aşılama yapılıyor. Aşılamanın tek uygulama sonucundaki başarısı yüzde 10 ila 15 arasında değişiyor. Spermin çok az olduğu durumlarda ise mikroenjeksiyon yöntemini tercih ediyoruz.”

Hiç sperm hücresi bulunmayan erkekler de baba olabilir

Gelişen teknoloji, çeşitli nedenlere bağlı olarak hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklere de baba olma fırsatı veriyor. Mikro TESE isimli mikroskobik operasyon ile testislerden alınan dokulardan sperm elde etmek mümkün oluyor. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, baba olamayacağını düşünen pek çok erkeğin, Mikro TESE yöntemiyle baba olabildiğini hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti: “Testis hacmi ve semen hacmi normal olup FSH düzeyleri de normal olan hastalarda sorun büyük olasılıkla boşaltıcı sistemdeki bir tıkanıklık olacaktır ve bu durumda da yüzde yüze yakın başarıyla testis biyopsisinde sperm elde edilebilir. Önce erkeğin ameliyatını yapıp sperm bulunur ise kadının tedavisine başlanır aksi halde kadına boşu boşuna ilaç verilmiş olabilir.”
 

DİĞER HABERLER

Her 2 Kadından Birinin Problemi: İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kronik böbrek yetmezliğine götürebiliyor!

Tatilde Regl

Adet kanamaları sizi değil, siz adet kanamalarını etkileyin...

Olmuyor, Olmuyor!...

Orgazm olamayan bir kadın ne zaman doktora başvurmalı?

Düzensiz Adet Kanamaları Hastalık Habercisi Olabilir

Kadın sağlığı konusunda en önemli noktalardan biri de adet döngüsüdür.

Cinsel İsteksizliğe Son Verin

Eşinizle yatağa sadece uyumak için giriyor ya da sevgi sözcükleri yerine sessizliği yatağa taşıyorsanız dikkat!...

Vajinal Kuruluk Kadınları Mutsuz Ediyor!

Atrofik vajinit olarak da bilinen Vajinal kuruluk, kadınlarda sık görülen bir durumdur.
Aile Hekiminizi Öğrenin!

Hipokrat TV deki yenilikleri E-Bülten ile takip edin

e-posta :

NÖBETÇİ ECZANE BUL

Lütfen aradığınız nöbetçi eczanenin bulunduğu ili seçiniz :

ONLİNE RANDEVU - HASTANELER

Şehir ve hastane türünü seçerek istediğiniz hastaneden randevu alın :

HİPO-ANKET

HipokratTV`yi...

Hergün Takip Ederim
2 Günde Bir Takip Ederim
Haftada Bir Takip Ederim
Ayda Bir Takip Ederim
© COPYRIGHT 2013 HipokratTV, Tüm Hakları Saklıdır. (0,27)
HipokratTV'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...
HipokratTV.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir.
HipokratTV sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.