HipokratTV » Beslenme Sorunları » Yaza Diyetlerinin Vazgeçilmezi: Dondurma

Yaza Diyetlerinin Vazgeçilmezi: Dondurma

Kilo problemi olanlar için, serinletici tadı olsa da kontrollü tüketilmesi gereken bir yaz mönüsü... (Diyetisyen Berrin Yiğit)

Besleyiciliği ve ölçülü kalori içeriği ile dondurmanın beslenmemizde çok tatlı bi yeri vardır, kontrollü porsiyonlarda tüketildiği takdirde her mevsim ideal bir tatlı alternatifi olabilir. Uygun ve hijyenik üretim koşullarında satın alınan ve saklanan dondurma hem tatlı alternatifi olarak doğru seçimdir hem de besleyicilik olarak dengelidir. Protein ve karbonhidratın yanı sıra A, B, C, D ve E vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum , demir ve çinko gibi mineralleri içeren dondurma özellikle süt grubunu tüketmeyen çocuklarda alternatif olarak kullanılabilir.

Süt ve süt ürünlerinin yanısıra şeker, glikoz şurubu gibi tat katıcı besinsel maddeler, bitkisel yağ ve/veya süt yağından oluşan dondurma,farklı aromalar, sahlep, kıvam vericiler, emülgatörler, doğal ve doğala özdeş farklı aromalar da içermektedir.

Kilo problemi olanlar için, serinletici tadı olsa da kontrollü tüketilmesi gereken bir yaz mönüsü vazgeçilmezidir. Doygunluk noktasının geç oluşması fazla kalori almaya neden olabilir. Dondurmanın kalori değerlendirmesi çok kolay değildir aroması, içine katılan bisküvi, gofretler, fındık fıstıklar rakamları kabartabilir. Ancak yine de klasik 1 top dondurmayı 100 kalori değerinde düşünebilirsiniz.

Dondurma yemek istiyorsanız 1 porsiyon meyvenizi ve 1 kase yoğurt veya süt alternatifini iptal edip yerine 2 top dondurma tüketebilirsiniz. Tabii daha da kontrollü ilerlemek isterseniz neden light olanları terci etmiyorsunuz. Ya da 1 paket diyet bisküvi yemek yerine 2 diyet bisküviyi ufalayıp üzerine 2 top diyet dondurma ekleyebilirsiniz.

Dondurma besleyici bir besin, tatlı alternatfileri arasında sütlü tatlılar kategorisinde doğru bir seçimdir. Ancak unutmayın üzerine eklenen fındık, fıstık, soslar ve servis edildiği külahlar veya kağıt helvalarla kalorisi artabilirken,light olanları meyve salatası şeklinde sunulduğunda oldukça makul seçimler olabilir.

2002 yılı Psikiyatri Enstitülüsü Neuroimaging Bilimler Merkezi çalışmasına gore dondurma beyindeki keyif bölgelerine etki ederek insanları mutlu ettiği gözlenmiştir, o zaman kararında yiyerek formunuzu ve hayatınızı tatlandırabilirsiniz.

DİKKAT:

Sağlıklı dondurma soğuk zincirin korunduğu, ambalajlamanın ideal koşullarda gerçekleştiği, saklama şartlarının önerilen derecelerde tutulduğu güvenli markaların ya da yöresel üretimlerin elinden çıkan özelliklerdedir. İçeriğindeki süt içeriği ile , mikroorganizmaların üremesi için çok iyi zemin hazırlar. Bu nedenle özellikle açıkta satılan dondurmalardan uzak durmalı, iyi üretim kurallarına uygun tesislerde pastörize sütten hazırlanmışları tercih etmelisiniz.

Her hazır üründe olduğu gibi dondurmada da etiket okumaya dikkat etmelisiniz. Üretim ve son kullanma tarihine, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı gibi gerekli mercilerden üretim izni olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Dondurulmuş hazır ürünlerin derin doruncu veya buzdolaplarında belli ısı derecelerinde korunması gereklidir. Marketlerde alışveriş arabalarında unutulan dondurmalar eridikleri veya uzun süre bekletildikleri takdirde kesinlikle tekrar kullanılmamalıdır. Bilinçli aşışveriş yapmalı, mümkün mertebe paketi hasara uğramamış dondurmaları tercih etmelisiniz.

Hijyenik olduğundan emin olduğunuz dondurmanızı biraz meyve ekleyerek, tüketmenizi öneririm. Özellikle kalori içeriği düşük, su içeriği yüksek vişne en ideal seçimlerden olabilir. Öte yandan iyi bir ikindi aperatifi olarak biraz yulaf veya tam tahıllı mısır gevreği de ilave edebilirsiniz.

Dondurmayı serinlemek adına vücut ısısının aşırı yükseldiği, hararetli anlarınızda saldırırcasına tüketmemeye gayret etmelisiniz. Mümkün olduğunca 1 bardak oda ısısında su yudumlayarak, yavaş yavaş tüketmelisiniz.


Diyetisyen Berrin Yiğit

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

DİĞER HABERLER

Yutkunurken Zorlanmak Tümör Belirtisi Olabilir

Yemek yeme esnasında yutkunurken zorlanıyorsanız, su içmek bile size acı veriyorsa ve bu durum hayat kaliteniz üzerinde olumsuz etkiler bırakıyorsa sebebi disfaji olabilir.

Vücut Isınızı Yediklerinizle Yükseltin

Havalar soğumaya başladıkça değişen kıyafetler gibi yemek tercihlerimiz de değişiyor.

Kilo Vermek İsteyenler C Vitaminini Aksatmamalı

Vitaminler, sağlıklı yaşamın devamı için vazgeçilmezdir.

Bayramda Açık Büfeye Temkinli Yaklaşın

Ramazan Bayramı’nın yaz aylarına denk gelmesi ile geleneksel bayram ziyaretinin ardından tatile çıkmayı tercih edenler oluyor.

Orucu Zeytinle Açmak İçin Üç Neden

Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen zeytin, Ramazan sofralarında da sağlıklı orucun anahtarı oluyor.

Kilo Vermek İstiyorsanız Kalori Saymayın

Vücudun görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için gün içinde tüketilen besinlerin önemi büyüktür.
Aile Hekiminizi Öğrenin!

Hipokrat TV deki yenilikleri E-Bülten ile takip edin

e-posta :

NÖBETÇİ ECZANE BUL

Lütfen aradığınız nöbetçi eczanenin bulunduğu ili seçiniz :

ONLİNE RANDEVU - HASTANELER

Şehir ve hastane türünü seçerek istediğiniz hastaneden randevu alın :

HİPO-ANKET

HipokratTV`yi...

Hergün Takip Ederim
2 Günde Bir Takip Ederim
Haftada Bir Takip Ederim
Ayda Bir Takip Ederim
© COPYRIGHT 2013 HipokratTV, Tüm Hakları Saklıdır. (0,27)
HipokratTV'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...
HipokratTV.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir.
HipokratTV sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.