HipokratTV » Beslenme Sorunları » Sıcaklarda Yaz İshallerine Dikkat!

Sıcaklarda Yaz İshallerine Dikkat!

Çocukları günde 2 kez banyo yaptırın, bağışıklık sistemi desteği için probiyotik verin.

Bunaltan yaz sıcaklarından özellikle çocukları korumanın çeşitli yolları bulunuyor. Sıcak ve nemli ortamlarda çocukların vücut hijyenine özellikle de tükettiği besinlere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Yağcı, çocukların sindirim sistemlerini düzenlemek ve bağışıklık sistemi desteği için bağırsaklarındaki dost bakterilerin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi ve probiyotik tüketilmesi uyarısında da bulundu.

Yaz sıcaklarında hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ishal ve bağırsak rahatsızlıklarının arttığını, özellikle küçük çocukların bağışıklık sisteminin korunmasına dikkat çeken Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, yaz mevsiminde temizlik ve beslenme alışkanlıklarına daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini belirtti. Prof.Dr. Raşit Vural Yağcı şöyle konuştu:

“Son günlerde sıcaklar mevsim normallerinin üstünde. Özellikle seyahatlerin arttığı bugünlerde hem yetişkinler hem de çocuklar risk altında. Besinlerin çok çabuk bozulup, bakterilerin kolayca üreyebildiği sıcaklarda her zamanki rutin hijyen ve beslenme alışkanlıklarının dışına çıkıp biraz daha özenli olmak gerekiyor.

El temizliğine dikkat

Bu nedenle ailelerin çocuklarına her gün hatta çok nemli ortamlarda günde 2 defa ılık banyo yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Çocukların el temizliklerine dikkat etmeli ve beslenme öncesi ellerini güzelce yıkamaları için onları teşvik etmeli, temizliklerinden emin olmalıyız.

“Çok su içerse yemek yemiyor” demeyin!


Besin olarak öncelikle sıcak ile vücutlarından kaybettikleri suyu düşünerek bol sıvı özellikle su tüketmelerini sağlamalıyız. Bazı anneler çok su içerse yemek yemiyor diye suyu az içiriyorlar. Bu yanlış bir uygulamadır.

Açıkta satılan gıdalar sakıncalıdır. 0-3 yaş çocuğuna meyve dışında pişmeden verilecek gıda önermiyoruz. Özellikle ev dışında salata tüketilmesini önermiyoruz. Mayonez, ketçap, hardal, krema gibi soslar sağlıksız oldukları gibi yazın çok daha kolay enfekte olabilirler. Bunları tüketenlerde ciddi yaz ishalleri, gıda zehirlenme riskleri yüksektir.”

Dost bakterileri güçlendirin antibiyotiklerden uzak durun

Yaz sıcaklarında özellikle sindirimi kolay, serin ve sıvı ağırlıklı besinlerin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Prof.Dr. Yağcı, bağırsak bakterilerimizi güçlendirmek ve hastalıklara karşı daha güçlü savunma yapabilmek için bakteri içeren fermente ürünlerin de tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Prof.Dr. Yağcı şöyle devam etti:

“Yaz aylarında ishallerden korunmak ve bağırsak dengemizi sağlamak için doğal yoğurt ve ayran, peynirler yanında taze mevsim meyveleri her gün tüketmeli. Antibiyotiklerden uzak durmak özellikle yaz aylarında daha da önemlidir. Yazın antibiyotik kullananlar çok daha kolay bağırsak sorunları ve ishaller yaşayabilmektedir. Ayrıca bizim sağlığımız için çalışan dost bakterileri de öldürdükleri için de rastgele antibiyotik kullanılmamalıdır.

Özel durumlarda - antibiyotiğe bağlı veya başka nedenle oluşmuş tüm ishallerde, besin hijyeni ve çevre sağlığı açısından riskli bölgede bulunmak zorunda kalanlar, mutlaka kendileri ve çocuklarının sağlıkları açısından koruyucu önlemler almalılar. Vücut hijyeni ve el temizliği, fermente ürünlerin tüketilmesi dışında, korunma açısından dost bakteri dediğimiz probiyotik içeren preparatlardan da yararlanabilirler. Özellikle çocukların besinlerine probiyotik ekleyebilirler.

Gıda takviyesi Bakso


Sandoz’un dünya çapında 40’tan fazla ülkede kullanıma sunduğu 30 yıllık klinik deneyim öyküsü bulunan gıda takviyesi Bakso, içerdiği anne sütünde doğal olarak bulunan dost bakteriler sayesinde sindirim ve bağışıklık sistemine destek olur. Süt, yoğurt ve farklı yiyeceklere karıştırılarak yemeklerle birlikte alım kolaylığı sağlıyor.
 

DİĞER HABERLER

Yutkunurken Zorlanmak Tümör Belirtisi Olabilir

Yemek yeme esnasında yutkunurken zorlanıyorsanız, su içmek bile size acı veriyorsa ve bu durum hayat kaliteniz üzerinde olumsuz etkiler bırakıyorsa sebebi disfaji olabilir.

Vücut Isınızı Yediklerinizle Yükseltin

Havalar soğumaya başladıkça değişen kıyafetler gibi yemek tercihlerimiz de değişiyor.

Kilo Vermek İsteyenler C Vitaminini Aksatmamalı

Vitaminler, sağlıklı yaşamın devamı için vazgeçilmezdir.

Bayramda Açık Büfeye Temkinli Yaklaşın

Ramazan Bayramı’nın yaz aylarına denk gelmesi ile geleneksel bayram ziyaretinin ardından tatile çıkmayı tercih edenler oluyor.

Orucu Zeytinle Açmak İçin Üç Neden

Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen zeytin, Ramazan sofralarında da sağlıklı orucun anahtarı oluyor.

Kilo Vermek İstiyorsanız Kalori Saymayın

Vücudun görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için gün içinde tüketilen besinlerin önemi büyüktür.
Aile Hekiminizi Öğrenin!

Hipokrat TV deki yenilikleri E-Bülten ile takip edin

e-posta :

NÖBETÇİ ECZANE BUL

Lütfen aradığınız nöbetçi eczanenin bulunduğu ili seçiniz :

ONLİNE RANDEVU - HASTANELER

Şehir ve hastane türünü seçerek istediğiniz hastaneden randevu alın :

HİPO-ANKET

HipokratTV`yi...

Hergün Takip Ederim
2 Günde Bir Takip Ederim
Haftada Bir Takip Ederim
Ayda Bir Takip Ederim
© COPYRIGHT 2013 HipokratTV, Tüm Hakları Saklıdır. (0,27)
HipokratTV'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...
HipokratTV.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir.
HipokratTV sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.