HipokratTV » Beslenme Sorunları » Ramazan Ayının Sonunda Kilo Almak İstemiyorsanız Bu Uyarılara Kulak Verin

Ramazan Ayının Sonunda Kilo Almak İstemiyorsanız Bu Uyarılara Kulak Verin

Ramazan ayının sonunda kendinizi en az birkaç kilo fazladan ağırlaşmış bulmak istemiyorsanız 4 önemli konuya dikkat edilmesi gerekiyor...

RAMAZAN AYI BOYUNCA SPOR YAPMAKTAN VAZGEÇMEYİN

Uzun saatler boyunca aç ve susuz kalan organizma, enerjisini en verimli şekilde kullanabilmek için metabolizma hızını yavaşlatır. Eğer bu noktada ne yediğinize, ne zaman ve ne kadar yediğinize dikkat etmezseniz kilo alırsınız uyarısında bulunan Doç. Dr. İsmet Tamer; “Sağlıklı yaşam için egzersiz yapan bireyler oruç tutarken gerekli önlemleri almaz ya da belli kurallara dikkat etmezlerse hem yapılan egzersizden fayda yerine zarar görebilirler, hem de ayın sonunda kilo alan gruba dahil olurlar. Bu yüzden aç ve susuz kalma korkusu ile normal zamandakinden daha fazla besin maddesi tüketmek, yine çabuk acıkırım endişesi ile egzersiz azaltmak veya ihmal etmek, açıkta kalan fazla enerjinin kilo olarak birikmesine sebep olacaktır. Oysa ki eğer önemli bir sağlık sorununuz yoksa Ramazan ayının uzun ve sıcak günlere denk gelmesine rağmen, yılın diğer zamanlarında yaptığınız egzersizleri sürdürmenizde bir sakınca yoktur” dedi.

EGZERSİZLERİNİZİ İFTARDAN 1-2 SAAT SONRA YAPMAYA ÖZEN GÖSTERİN


Ramazanda uzun saatler boyunca gıda alınmadığı için her şeyden önce egzersizin zamanlamasına özen göstermek gerektiğini hatırlatan Doç. Dr. İsmet Tamer; “Sağlık için spor yapan bireylerin gün içerisinde enerjilerini ekonomik bir şekilde kullanmaları ve egzersizlerini, iftardan en az 1-2 saat sonraya ertelemeleri önerilmektedir. Böylece hem sindirim kolaylaşmış olacak, hem de geleneksel iftar sofralarımızda eğer fazladan kaloriler aldıysak, onları harcama şansımız olacaktır” dedi.

EGZERSİZ SÜRENİZİ KISALTIN

Pek çok yayında Ramazan boyunca yapılacak egzersiz yoğunluğunun, yılın diğer zamanlarına göre üçte bir oranında azaltılmasının uygun olduğunun belirtildiğini söyleyen Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer; “Gerek profesyonel sporcularda gerekse diğer spor sevdalılarında, egzersiz süresinin 1,5 saatten 45 dk ile 1 saat civarına düşürülmesinin ya da çalışma ağırlığının aynı mantıkla azaltılmasının performansı fazla etkilemediği, hatta Ramazan sonrası 2 – 3 hafta içinde eski performansa, herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan ulaşılabildiği pek çok çalışmada gösterilmiştir” dedi..

SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN

Ramazan ayı boyunca ister spor yapsın ister yapmasın oruç tutan herkesin vücudun ihtiyacı kadar su içmesi gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. İsmet Tamer; “Sıvı ve elektrolit yetersizliği sporcunun baş düşmanıdır! Özellikle bu sıcak günlerde yeterli sıvı alınmadan spor yapılması, sıvı ve elektrolit eksikliği nedeniyle sıcak çarpmalarına, dehidratasyona (aşırı derecede sıvı kaybı) ve kaslarda sorunlara yol açabilmektedir. İftardan sahura dengeli bir şekilde sıvı tüketilmesi, vücudun ihtiyacı olan gündelik sıvı miktarına ulaşana kadar sürdürülmelidir” uyarısı yaptı. 

DİĞER HABERLER

Yutkunurken Zorlanmak Tümör Belirtisi Olabilir

Yemek yeme esnasında yutkunurken zorlanıyorsanız, su içmek bile size acı veriyorsa ve bu durum hayat kaliteniz üzerinde olumsuz etkiler bırakıyorsa sebebi disfaji olabilir.

Vücut Isınızı Yediklerinizle Yükseltin

Havalar soğumaya başladıkça değişen kıyafetler gibi yemek tercihlerimiz de değişiyor.

Kilo Vermek İsteyenler C Vitaminini Aksatmamalı

Vitaminler, sağlıklı yaşamın devamı için vazgeçilmezdir.

Bayramda Açık Büfeye Temkinli Yaklaşın

Ramazan Bayramı’nın yaz aylarına denk gelmesi ile geleneksel bayram ziyaretinin ardından tatile çıkmayı tercih edenler oluyor.

Orucu Zeytinle Açmak İçin Üç Neden

Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen zeytin, Ramazan sofralarında da sağlıklı orucun anahtarı oluyor.

Kilo Vermek İstiyorsanız Kalori Saymayın

Vücudun görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için gün içinde tüketilen besinlerin önemi büyüktür.
Aile Hekiminizi Öğrenin!

Hipokrat TV deki yenilikleri E-Bülten ile takip edin

e-posta :

NÖBETÇİ ECZANE BUL

Lütfen aradığınız nöbetçi eczanenin bulunduğu ili seçiniz :

ONLİNE RANDEVU - HASTANELER

Şehir ve hastane türünü seçerek istediğiniz hastaneden randevu alın :

HİPO-ANKET

HipokratTV`yi...

Hergün Takip Ederim
2 Günde Bir Takip Ederim
Haftada Bir Takip Ederim
Ayda Bir Takip Ederim
© COPYRIGHT 2013 HipokratTV, Tüm Hakları Saklıdır. (0,27)
HipokratTV'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...
HipokratTV.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir.
HipokratTV sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.