HipokratTV » Beslenme Sorunları » Diyetteki Başarısızlığınızın Sebebi Duygusal Yeme Sendromu Olabilir

Diyetteki Başarısızlığınızın Sebebi Duygusal Yeme Sendromu Olabilir

Yaptığınız tüm diyetlere rağmen kendinizi her defasında tıkınırcasına yemekten alıkoyamıyorsanız “Duygusal Yeme Sendromunuz” olabilir.

Duygusal Yeme Sendromu daha çok suçluluk duygusu ve fiziksel olarak kendini beğenmeme durumlarında ortaya çıkıyor.

Duygusal Yeme Sendromuna yol açan nedenler ve bununla baş edebilme yolları hakkında bilgi.

Kilo Verememenizin Sebebi Açlığa Tahammülsüzlük Değil


Obezitenin bir davranışın yani yeme davranışının sonucunda oluştuğu bilinse de bu davranışı kontrol etmek çoğumuz için zordur. Bunun nedeni yeme davranışının birçok şeyden, en çok da duygusal durumumuzdan etkilenmesidir. Birçok kişinin diyet uygulayamamasının nedeni sanıldığı gibi açlığa tahammülsüzlük değildir. Hatta birçok diyet kişilerin aç kalmadan zayıflaması üzerine programlanır. Buna rağmen diyette başarısız olmanın nedeninin hepimizin zaman zaman yapmaktan kendini alıkoyamadığı duygusal nedenlerle yemedir. Bu yüzden insanların çoğunun kilo almasının ve sağlıklı beslenmemesinin önündeki temel nedenlerden biri de duygusal yemedir. Yeme ihtiyacına odaklanmak, dikkati hoşnutsuzluk duygularından uzaklaştırsa da obeziteye ve sağlık sorunlarına zemin hazırlar.

Stres ve Yoğun İş Hayatı Duygusal Yeme Sendromlu Kişi Sayısında Artışa Yol Açıyor


Yemek yeme bilinen en kolay ve ulaşılabilir haz ve ödül kaynağıdır. İnsan tıpkı sadece üremek için cinsel ilişki kurmadığı gibi sadece karnını doyurmak için yemez. Bebekler sadece açken değil sıkıntıları olduğunda da meme ile yatışırlar. Bu kısmen sonraki yıllarda da devam eder. Yani; erişkin bir insan üzüldüğünde, öfkelendiğinde, yalnız hissettiğinde ve kaygılandığında yemek yemek isteyebilir. Özellikle kendini suçlama ve fiziksel olarak beğenmeme tıkınırcasına duygusal yeme ataklarına neden olur. Stres ve olumsuz duygular hayatımızın bir parçası olduğu için ve insanların iş dışında kendilerine ayırdıkları zaman gittikçe azaldığından, günümüzde duygusal yeme yani; yeme ile rahatlamaya çalışmak gittikçe yaygın bir hal almaktadır.

Sizinki Duygusal Açlık Mı? Yoksa Fiziksel Açlık Mı?


Fiziksel açlık bedende başlar. Fiziksel açlık hissini kan şekeri düşüklüğü ve gördüğümüz yiyecekler tetikler. Duygusal açlığı ise stresli deneyimler tetikler. Yani bir bakıma bedenimizi değil ruhumuzu yiyeceklerle beslemeye çalışırız. Stresli olduğumuzda tatlı ya da tuzlu, genellikle yüksek kalorili yiyecekleri canımız çeker. Yiyecekleri sıkıntı yatıştırıcı birer ödül olarak kullanırız. Açlık söz konusu olduğunda genellikle duygusal ve bedensel duyumların birbirine karışması söz konusudur. Tıpkı stresle ilgili baş ağrılarında olduğu gibi fiziksel olan ile duygusal olan iç içedir. Duygusal açlık genellikle boş bir mideden kaynaklanmaz. Bazen de kişi ne istediğini bilmez ve yiyeceğe verir kendini. Yani açlık midede değil bedende başka bir huzursuzluk şeklinde hissedilebilir. Duygusal açlığın bir diğer özelliği birdenbire beden hücum etmesidir. Oysa fiziksel açlık yavaş yavaş kendini gösterir. Duygusal açlık aynı şekilde acilen doyurulmak isterken fiziksel açlık eğer şeker hastalığı, vs gibi tıbbi bir durum yoksa bir ölçüde bekleyebilir. Eğer kısa bir süre önce yemek yediyseniz ya da doymanıza rağmen tıkınırcasına yemeye devam ediyorsanız o anda duygusal açlık baskındır. Ayrıca duygusal açlıktan kaynaklanan yeme atakları sonucunda suçluluk, pişmanlık duyguları daha fazla oluşur. Duygusal yeme sendromu olan kişiler yiyecekleri en iyi yatıştırıcı olarak görür ve yiyeceklerin olduğu ortamlarda kontrolden çıkıyormuş gibi hissederler. Tıka basa yemedikleri durumlarda başka şeylere odaklanmakta zorlanırlar.

Yiyeceklerle Duygunuzu Değil Midenizi Doyurmaya Çalışın


Güzel tadı olan yemeklerin bir ödül kaynağı olduğu ve beyindeki haz merkezlerini uyardığı doğrudur. Dolayısıyla yorucu ve yoğun bir gün sonunda lezzetli yiyecekler yemek tıpkı alkol ve keyif verici maddelerin yaptığı etkiye benzer. Keyif verici etki gün boyu birikmiş olan ya da gün içindeki hoşnutsuzluk yaratan duyuları bertaraf eder. Bu yüzden duygusal yeme alışkanlığından kurtulmak alkol ya da keyif verici maddeyi bırakmak kadar zor olabilir. Diyet yapmanın birçok kişi için zor olmasının nedeni aslında budur. Bu zorlukla başa çıkmak için birinci koşul üzüntü, suçluluk, öfke, kaygı, gibi olumsuz duygularımızı tanımaktır. Diğer koşul ise yemek dışındaki haz verici etkinlikleri artırmaktır. Duygusal yeme sorunu olanların yeni haz verici etkinlikler keşfederken ilk başlarda bunların yemenin verdiği zevki vermeyeceğini kabul etmeleri işi kolaylaştırabilir.

Duygusal Yeme Sendromu İle Başa Çıkabilirsiniz


Duygusal açlık bir yeme bozukluğunun ya da depresyon, anksiyete bozukluğu gibi bir rahatsızlığın parçası olabilir. Bunun bir psikiyatrist tarafından değerlendirilmesi gerekir. Fiziksel açlık belirtilerinin tanınmasını içeren beslenme eğitimi ve fiziksel aktivite faydalı olabilir. Olumsuz duygularla ilgili farkındalığın artırılması ve yeme tetikleyicilerinin tanınması farklı başa çıkma yolları geliştirmede ilk adımdır. Haz ve doyum kaynaklarını zenginleştirmemiz bizi tek ödül kaynağı olarak gördüğümüz yemeğe mahkum olmaktan kurtarır.

 

DİĞER HABERLER

Yutkunurken Zorlanmak Tümör Belirtisi Olabilir

Yemek yeme esnasında yutkunurken zorlanıyorsanız, su içmek bile size acı veriyorsa ve bu durum hayat kaliteniz üzerinde olumsuz etkiler bırakıyorsa sebebi disfaji olabilir.

Vücut Isınızı Yediklerinizle Yükseltin

Havalar soğumaya başladıkça değişen kıyafetler gibi yemek tercihlerimiz de değişiyor.

Kilo Vermek İsteyenler C Vitaminini Aksatmamalı

Vitaminler, sağlıklı yaşamın devamı için vazgeçilmezdir.

Bayramda Açık Büfeye Temkinli Yaklaşın

Ramazan Bayramı’nın yaz aylarına denk gelmesi ile geleneksel bayram ziyaretinin ardından tatile çıkmayı tercih edenler oluyor.

Orucu Zeytinle Açmak İçin Üç Neden

Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen zeytin, Ramazan sofralarında da sağlıklı orucun anahtarı oluyor.

Kilo Vermek İstiyorsanız Kalori Saymayın

Vücudun görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için gün içinde tüketilen besinlerin önemi büyüktür.
Aile Hekiminizi Öğrenin!

Hipokrat TV deki yenilikleri E-Bülten ile takip edin

e-posta :

NÖBETÇİ ECZANE BUL

Lütfen aradığınız nöbetçi eczanenin bulunduğu ili seçiniz :

ONLİNE RANDEVU - HASTANELER

Şehir ve hastane türünü seçerek istediğiniz hastaneden randevu alın :

HİPO-ANKET

HipokratTV`yi...

Hergün Takip Ederim
2 Günde Bir Takip Ederim
Haftada Bir Takip Ederim
Ayda Bir Takip Ederim
© COPYRIGHT 2013 HipokratTV, Tüm Hakları Saklıdır. (0,27)
HipokratTV'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...
HipokratTV.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir.
HipokratTV sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.