HipokratTV » Ağız ve Diş Sağlığı » Çapraşık Dişlere Son

Çapraşık Dişlere Son

Ortodonti (dişlere tel takılması) nedir? Kimlere uygulanabilir? (Diş Hekimi Deniz Kantar)

Öncelikle ortodonti kelimesinin anlamından başlayalım, alt ve üst çenedeki dişlerin ağız kapalıyken çiğneyici yüzeylerinin temas haline geçmesine kapanış denir. Ortodonti kapanış bozukluklarını teşhis eden, bu bozuklukları önleyen ve tedavi eden bir diş hekimliği dalıdır.

Estetiğin ön planda olduğu günümüzde dişlerin düzgün görünmesi yüz güzelliğinde önemli bir etkendir. Eskiden dişlerin düzgün görünmesi için ya da çapraşıklıkların düzeltilmesi amacıyla kaplama ve köprüler yapılırdı. Bu yöntemler dişten aşındırma yapılarak hazırlanırdı. Fakat günümüzde ortodontinin yaygınlaşması ve toplumumuzun bilinçlenmesiyle beraber daha fazla kişi ortodontik tedavi yaptırmaya başlamıştır.

Ortodontik tedavinin amacı dişlere herhangi bir köprü ya da dolgu yapılmadan yeniden düzgün bir şekilde sıralamaktır. Bu tedavide braket dediğimiz dişlerin üzerine yapıştırılan metal veya diş renginde porselenden yapılmış apareyler kullanılır ve bu braketlerin ortasından ince bir tel geçer.Çenelerin birbirlerine göre ilişkileri çok kötü olduğu durumlarda tek başına ortodonti yeterli olmayabilir. Ortodontik tedaviyle birlikte cerrahi tedavi de gerekebilir. Üst veya alt çenelerin aşırı geride veya ileride olması, dudak-damak yarıkları gibi yüzde şekil bozuklukları genellikle cerrahi tedavi gerektirecek durumlardır.

Öncelikle ortodonti uzmanı ayrıntılı bir ağız muayenesi yapar, aynı seans alt ve üst çenedeki dişlerin ölçüsü alınır ve ağız modelleri hazırlanır, röntgenler ve hastanın diş, yüz fotoğrafları çekilir ve tedavi planlaması yapılır. Tedaviye başlamadan önce ağızdaki çürük dişler, kötü dolgular ve dişetleri tedavi edilir, bazen çenelerde dişlerin düzgün sıralanması için yeterli yer olmadığından ortodontik diş çekimi yapılır. Hastaya uygulaması gereken ağız bakımını ve beslenmede dikkat edilecek noktalar anlatılır. Ayrıca süre ve yapılacak işlemler hakkında bilgiler verilir ve teller takılır.

Ortodonti uzmanının belirlediği aralıklarla hastalar kontrole gelir ve gerekli müdahaleler yapılarak tedavi sonlanır.

HANGİ DURUMLARDA TEL TAKILABİLİR?

Çeneler ve dişler arası uyumsuzluktan dolayı meydana gelen çapraşıklıklar, dişler arası boşlıklar, bazı dişlerin sürmemesi sonucu oluşan boşluklar, sürmemiş veya damak dışında sürmüş dişleri bulunması gereken yerlere sürdürmek amacıyla, diş kayıpları sonucu devrilmiş yana yatmış dişleri doğrultmak ve araya restorasyon yapabilmek için yer açmak amacıyla ortodontik tedavi yapılabilir.

Ortodonti her yaş grubuna uygulanabilir, en çok tercih edilen yaşlar ise çocuklarda tüm daimi dişlerin çıktığı 12 yaş civarıdır. Bu yaş grubunda büyüme ve gelişme çağı olduğu için tedaviler süre olarak daha kısa sürer. Günümüzde ilkokul ve ortaokul çağında takılmaya başlanan teller çocuklar arasında alay konusu olmaktan çıkmıştır. Tel takan çocuk ve yetişkin sayısının artması sonucu diş tellerine karşı sempati oluşmuştur.

Daha önce belirttiğim gibi tel takmanın yaşı yoktur. Belirli bir süre tel takarsınız, sonrasında ömür boyu düzgün ve sağlıklı dişleriniz olur. İleriye dönük bir yatırımdır..


Diş Hekimi Deniz Kantar

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

DİĞER HABERLER

Baş Ağrısıyla Baş Etmenin 10 Yolu

Kimi zaman stresten, kimi zaman uykusuzluktan kimi zaman da az su içmek gibi yaptığımız hatalı davranışlardan çoğumuz baş ağrısı sorunu yaşıyoruz.

Sabahları Dinlenmiş Olarak Uyanmak İçin 10 İpucu

Sosyal yaşamdaki değişiklikler ve teknolojik gelişmeler gecenin de artık gündüz gibi yoğun bir şekilde yaşanmasına yol açıyor.

Kadınları Tehdit Eden Sendrom: Sjögren

Ağız kuruluğunu hafife almayın!

Dişleri Fırçalamak Oruç Bozmaz

Diş fırçalamak vücudu besleyen bir durum olmadığı için oruçluyken diş macununu yutmamak kaydıyla diş fırçalamanın bir mahsuru yok.

Ağız Kokusunu Önlemek İçin Yoğurt Tüketin

Ağız kokusu insanları sosyal, özel ve iş hayatını olumsuz etkileyen bir tehdit olabilmektedir.
Aile Hekiminizi Öğrenin!

Hipokrat TV deki yenilikleri E-Bülten ile takip edin

e-posta :

NÖBETÇİ ECZANE BUL

Lütfen aradığınız nöbetçi eczanenin bulunduğu ili seçiniz :

ONLİNE RANDEVU - HASTANELER

Şehir ve hastane türünü seçerek istediğiniz hastaneden randevu alın :

HİPO-ANKET

HipokratTV`yi...

Hergün Takip Ederim
2 Günde Bir Takip Ederim
Haftada Bir Takip Ederim
Ayda Bir Takip Ederim
© COPYRIGHT 2013 HipokratTV, Tüm Hakları Saklıdır. (0,27)
HipokratTV'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...
HipokratTV.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir.
HipokratTV sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.